Jaki leasing wybrać?

Leasing jest z pozoru prostą usługą, która pozwala na uzyskanie finansowania wielu wydatków firmy. Warto jednak pamiętać, że same oferty z nim związane dostępne obecnie na rynku znacznie się od siebie różnią. Ponadto możemy wyróżnić dwa podstawowe jego rodzaje: leasing finansowy oraz operacyjny. Koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice.

                W przypadku leasingu finansowego obiekt który jest jego przedmiotem przechodzi niejako na naszą własność – w odróżnieniu od leasingu finansowego, gdzie kupiona rzecz jest zaliczana do majątku leasingodawcy. Rozwiązanie to ma zarówno wady, jak i zalety. Leasing finansowy jest nieco droższy, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy takie jak samochód; to my odpowiadamy tu za wszystkie koszta amortyzacyjne, związane z utrzymaniem pojazdu. Ponadto już przy zawieraniu umowy leasingowej należy z góry opłacić całą wartość podatku VAT, co wiąże się często z niemałymi kosztami.

                Wszystko to sprawia, że leasing finansowy nie zawsze dobrze się sprawdza. Jeśli ktoś uważa, że nie jest to dla niego opłacalne rozwiązanie, to powinien zapoznać się z leasingiem operacyjnym.