Opłaty i koszty leasingowe

Jeśli ktoś szuka odpowiedniego sposobu na sfinansowanie ważnego dla swojej firmy wydatku – na przykład kupna nowego samochodu, wyposażenia biurowego czy jakichkolwiek maszyn – to leasing należy do najlepszych dla niego propozycji. Usługa ta cieszy się obecnie sporą popularnością, i trzeba przyznać, że w pełni zasłużoną. Oczywiście, podobnie jak w każdym innym przypadku, również przy leasingu musimy liczyć się z licznymi opłatami i kosztami. Warto dowiedzieć się, jakimi.

                Podstawę spłacanych przez nas rat leasingowych stanowi rzecz jasna sama wartość kupionej rzeczy, powiększona o ustalone wcześniej oprocentowanie. Zazwyczaj wynosi ono 4 – 6%, w zależności od konkretnej oferty i rodzaju wziętej w leasing rzeczy. Do innych kosztów należy tu doliczyć opłatę początkową, czyli niejako wkład własny, jaki musimy wnieść już w momencie zawierania umowy leasingowej. Jej wysokość ustala leasingodawca.

                Przy okazji podpisywania umowy musimy również liczyć się z licznymi opłatami manipulacyjnymi. Nie da się ukryć, że leasing jest usługą obciążoną wieloma dodatkowymi opłatami, które ponadto mogą nieco się od siebie różnić w zależności od konkretnej oferty.